Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skautský letní tábor

16. 7. 2012

 

Tábor je vyvrcholením celoroční skautské činnosti a všichni si zde mohou vyzkoušet, co se na schůzkách a výpravách naučili.

 

Děti jsou ubytované po dvou v podsadových stanech, jídlo je klasicky 5x denně (1-2x denně teplé jídlo), školený zdravotník (obvykle přímo zdravotní sestra :-) ) je přítomen po celou dobu tábora, kvalifikovaní vedoucí připravují program několik měsíců dopředu.

 

Děti jsou rozděleny po celou dobu tábora do družinek, ve kterých se starší učí pomoci mladším. Družinky podporují u dětí rozvoj zodpovědnosti a týmové spolupráce při řešení různých úkolů. Družinky proti sobě také soutěží v etapové hře.

 

Program na táboře se skládá z několika modulů - táborává práce, skautská (i neskautská) praxe, celotáborová hra - etapovka, odpolední sportovní a jiné hry, večerní programBěhem tábora jdeme/jedeme nejméně na dva výlety.

 

 

mg_6192.jpg

Během dopolední táborové práce (cca 1 - 1,5 hodiny) si děti zkouší různé činnosti z běžného chodu tábora - jako je např. vaření, zpracovávání dřeva do kuchyně, asistují při dotváření táborových staveb. Po celou dobu jsou pod dohledem zkušené osoby.

 

Úkolem skautské (i neskautské) praxe je naučit děti něco nového, užitečného. Bývá zaměřená různě i podle tématu tábora - např. rukodělky (origami, modurit, korálkování, výtvarné techniky, batikování...), šifry, zdravověda, orientace a přežití v přírodě, poznávání přírody, globální a environmentální výchova, ...

 

dscf1363.jpgCelotáborová hra má vždy určité téma, jehož příběh protkává celý tábor (kostýmy na nástupech i při některých etapovkách, zvláštní pojmenování míst na táboře, zaměření praxí, večerníčky, hry, ...) a utváří tak ucelený symbolický rámec, který děti motivuje k dalšímu rozvoji. Letošní téma bude překvapení. Loni jsme zachraňovali prostý lid Egypta před jeho zkázou, v roce 2014 šplhali po stromech s Tobiášem Lolnessem, 2013 jsme cestovali časem a sháněli vzácné artefakty pro museum a stopovali cestovatele, který po sobě zanechal deníkové zápisy, léto 2012 jsme trávili ve Škole čar a kouzel, na táboře 2011 jsme si zkusili život pravěkých lidí.

 

Večerní program bývá různorodý - diskusní hry, soutěže, zpívání s kytarou, táborový oheň, deskovky, apod.

 

dscf1257.jpg

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Tábor 2011